Zdrowie

Obturacyjny bezdech senny – charakterystyka i leczenie

Coraz więcej chorób wychodzi na światło dzienne. Wcześniej nie zdawaliśmy sobie z nich sprawy, były to dla nas ślepe uliczki. Teraz natomiast, wraz z rozwojem medycyny, nie tylko jesteśmy w stanie rozpoznawać ciężkie przypadki, ale również im zapobiegać. Ówczesna technologia pozwala na powstawanie coraz to nowszych maszyn, dzięki którym nawet najbardziej niepokojące przypadki mogą przestać negatywnie wpływać na nasze życie. 

Poniżej wyjaśniamy, czym jest bezdech senny, opisujemy jego objawy oraz podajemy możliwości leczenia. Oczywiście z każdą diagnozą należy przede wszystkim stawić się u lekarza.

Czym jest bezdech senny?

Od dłuższego czasu coraz częściej słychać o schorzeniach występujących podczas snu, które swoje początku znajdują w uszkodzonych drogach oddechowych. Są to szczególnie niebezpieczne przypadki, ze względu na małą szansę ich wykrycia. Do jednych z najgroźniejszych chorób, które znacząco obniżają komfort życia pacjentów należy bezdech senny. Na czym on jednak polega?

Jest to odcinek czasu podczas snu, w trakcie którego przestajemy oddychać. Najczęściej są to kilkusekundowe momenty, należy jednak pamiętać, że już 10 sekund niewydolności oddechowej może powodować groźne dla naszego zdrowia stany.

Nie powinniśmy ignorować obturacyjnego bezdechu sennego, ze względu na to, że dzięki oddychaniu zapewniamy sobie podstawę do życia. Postępując inaczej, znacząco obniżamy sobie wydolność naszego organizmu, a także komfort życia – schorzenie może doprowadzić nawet do depresji i zaburzeń oddychania w ciągu dnia.

Należy jednak pamiętać, że bezdech senny można poddać terapii przy użyciu urządzenia cpap, który ma na celu zmniejszenie objawów choroby. Poniżej przedstawimy argumenty, które będą przemawiały za użyciem aparatu cpap. Pokażemy zależności i w jaki sposób używać tego urządzenia.

Kto może zachorować na obturacyjny bezdech senny?

Bezdech senny dopada przede wszystkich dorosłych. Dane statystyczne mówią, że spotyka się z nim od 4-10% mężczyzn i przynajmniej od 2-4% kobiet. 

U kobiet problemy rozpoczynają się najczęściej po menopauzie. Natomiast u mężczyzn szacuje się, że po 40 roku życia choruje co najmniej 25% osób. Jest to szczególnie wysoki wskaźnik, który ma związek z naszą dzisiejszą kulturą. Znaczący wpływ mają tutaj fast foody i niezdrowy tryb życia. Bezdech senny pojawia się bowiem najczęściej na skutek otyłości. Jednakże nie tylko to może stwarzać zagrożenie. Do potencjalnych przypadków, które zwiększają wystąpienie choroby należą: skrzywiona przegroda nosa, choroby zniekształcające drożność nosa, przerost migdałków i nieprawidłowości w budowie twarzoczaszki.

Kobiety rzadziej zapadają na obturacyjny bezdech senny, nie zmienia to jednak faktu, że otyłość także w przypadku płci pięknej może przeszkodzić w spokojnym śnie. 

Jeśli chodzi o dzieci, są to bardzo rzadkie przypadki zachorowań. 

Pozostałe przyczyny bezdechu sennego

Co poza otyłością i wymienionymi wyżej przypadkami negatywnie wpływa na jakość zdrowia i sprzyja bezdechowi sennemu? Do czynników sprzyjających możemy zaliczyć spożywanie alkoholu, szczególnie w godzinach wieczornych. Alkohol zmniejsza napięcie mięśni w gardle, co z kolei powoduje chrapanie i występowanie bezdechu. Jeśli już mowa o układzie oddechowym, warto także zaprzestać palenia tytoniu, który nawet poza tą chorobą przynosi szkodliwe dla zdrowia skutki.

Objawy choroby nasilają również leki uspokajające i nasenne, dlatego warto po usłyszeniu diagnozy skontaktować się z lekarzem, który takie leki przepisał.

Objawy obturacyjnego bezdechu sennego

Czym tak naprawdę objawia się ta choroba?

Podczas snu objawia się przede wszystkim głośnym i nieregularnym chrapaniem. Organizm osoby chorej próbuje złapać resztki powietrza, jednak bezskutecznie, w związku z czym pojawia się chrapanie. Często towarzyszą temu wycieczki do toalety i nocne moczenie się. Natomiast następstwa tego są znacznie bardziej widoczne w ciągu dnia.

Rano budzimy się z ogromnym bólem głowy, który wynika z niedotlenienia i mózgu. Ustępuje on nierzadko po kilkunastu minutach od wstania, nie jest to jednak komfortowe ani dla nas, ani dla naszego organizmu. Dzień powinniśmy rozpocząć z czystym umysłem, nastawiając się pozytywnie, a nie męczyć się z bólem.

W ciągu dnia jesteśmy niespokojni i zmęczeni. Wynika to z niewyspania. Dochodzi do sytuacji, w których zasypiamy wbrew własnej woli, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób, które prowadzą na co dzień samochód, bądź inne maszyny w pracy.

Warto również wspomnieć o obniżonym libido i zmniejszeniu potencji seksualnej, co wynika głównie z nieprawidłowego snu. 

Aparat CPAP w leczeniu bezdechu sennego

Nowoczesna technologia pozwala na leczenie coraz to większej liczby chorób. W kwestii bezdechu sennego, niewątpliwie ważną rolę odgrywa aparat CPAP. Poniżej opisujemy, na czym to urządzenie dokładnie polega.

Aparat CPAP opiera swoje działanie na generowaniu powietrza pod ciśnieniem, które następnie jest wtłaczane przez maskę do gardła chorego. Jest to swego rodzaju pompa powietrzna, która imituje podgrzewane nawilżacze powietrza. Opisany sposób powoduje udrożnienie dróg oddechowych, co z kolei zapobiega chrapaniu i w efekcie momenty bezdechu sennego nie występują. Wszystko odbywa się za pośrednictwem elastycznej rury podpiętej do maski, którą chory zakłada na czas drzemki. Obecnie urządzenia możemy podzielić na dwie kategorie: stałociśnieniowe, które utrzymują jednolite ciśnienie przez cały czas działania oraz automatyczne, które dopasowanie ciśnienia w odpowiedzi na zmieniające się warunki oporowe. Naturalnie, ten drugi rodzaj jest o wiele droższy od pierwszego, ale co za tym idzie – jego jakość i komfort użytkowania również są o wiele lepsze i pozwala na szybsze pokonanie choroby. Sprzęt musi być odpowiednio dopasowany do pacjenta, ponieważ maska nie powinna utrudniać wydechu i wdechu, powinna również być łatwo zdejmowana w przypadku lęku.

Terapia CPAP jest w pełni bezpieczna i może służyć jeszcze przed usłyszeniem diagnozy. Należy ją jednak wprowadzać stopniowo i powoli tak, by przyzwyczaić się do zmiany ciśnienia. Dzięki temu pozbędziemy się obaw i nasz sen będzie o wiele spokojniejszy.

Cena aparatu CPAP

Ceny aparatu CPAP do leczenia bezdechu wahają się w granicach 2000-6000 zł. Jest to dość duża kwota, dlatego możemy zastanowić się nad wypożyczeniem takiego aparatu. Możemy dzięki temu przetestować wybrane urządzenie i z czystym umysłem zakupić nowe, kiedy będziemy już tego pewni. Aparat jest częściowo refundowany, dzięki czemu możemy liczyć na wcześniejszą skuteczną terapię. Wszystkie pozostałe informacje na temat aparatu znajdziesz w twojej przeglądarce.

Czy bezdech senny należy leczyć – jak bezdech wpływa na komfort życia pacjentów?

Bezdech senny to choroba, z którą niezwłocznie należy udać się do lekarza. Brak odpowiedniej terapii nie pozwoli pacjentowi na szczęśliwe życie, ponieważ ciągłe zmęczenie i bóle fizyczne sprawią, że jego organizm nie będzie prawidłowo funkcjonował.

Sen to strefa życia, która ma wpływ praktycznie na każdą naszą cząstkę. Bez odpowiedniego snu popadamy w liczne zaburzenia, począwszy od odżywiania, po zwiększony poziom napięcia psychicznego. W efekcie kontaktujemy się z lekarzem, który z kolei leczy tylko objawy bez wpłynięcia na podstawową przyczynę choroby. 

Bezdech senny należy leczyć, ponieważ ma on wpływ na całe nasze życie. Początkowo możemy nie dostrzegać objawów i nie odczuwać negatywnych skutków. Z czasem jednak coraz bardziej będziemy tym dotknięci, a na całkowite leczenie może być już wtedy za późno.

Warto jednak pamiętać, że wraz z postępem medycyny coraz więcej chorób jesteśmy w stanie udźwignąć i żyć z nimi normalnie, przy użyciu odpowiednich urządzeń i preparatów. Należy się tylko zastanowić, czy nie warto zgłosić się po diagnozę już wcześniej, ewentualnie zdusić wszystko w zarodku. Liczba

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *