Zdrowie

Producent maseczek – na co powinno się zwracać szczególną uwagę podczas ich wyboru

W związku z pandemią, w naszym kraju muszą być noszone maseczki ochronne, które zakrywają usta, nos oraz dolną część twarzy. Mogą to być nie tylko maseczki jednorazowe, ale również te wielokrotnego użytku.

Obecnie, w aptekach o różnych sklepach, sprzedaje miliony masek medycznych o różnym typie. Mogą mieć one różnorodne przeznaczenie i wytwarza się je z różnych surowców. Jednakże najważniejsze pytanie, jakie się nam tutaj nasuwa, to – czy maseczki schodzące z linii produkcyjnych, posiadające deklarację zgodności z wymogami Unii Europejskiej, mogą nas ochronić przed koronawirusem?

Maseczki medyczne typ iir – czy faktycznie ochronią nas przed wirusem Covid-19?

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), nie zaleca zbytnio zakładania maseczek, chyba iż zaobserwowaliśmy u siebie symptomy zarażenia wirusem albo po prostu przeziębiamy się, mamy kaszel czy też katar. Niewątpliwie, noszenie maseczek jest konieczne, jeżeli pozostajemy zdrowi, niemniej jednak opiekujemy się kimś, u kogo istnieje podejrzenie zarażenia wirusem Covid-19.

Maseczki ochronne – jakie ich rodzaje można wyróżnić?

Stopień, w jakim produkty typu maseczki chronią nas, zależeć będzie od typu maski, którą założymy na twarz. Na rynku można znaleźć maseczki produkowane w ramach wyrobów medycznych, które ochraniają część naszej twarzy i maseczki ochronne, tak zwane półmaski, które stanowią ochronę przed wniknięciem drobnoustrojów do naszych dróg oddechowych.

Bezpieczne maseczki chirurgiczne wykonuje się z dwóch albo i nawet trzech warstw sztucznego tworzywa – polipropylenu. Wyróżnić można dwa jej typy:

 • Typ 1 – skuteczność filtracji mieści się w granicach 95 procent (maseczka mająca dwie warstwy),
 • Typ 2 – skuteczność filtracji mieści się w granicach 98 procent (maseczka mająca trzy warstwy).

Produkt medyczny, jakim są maseczki chirurgiczne podlega europejskiej normie EN 14683:2019+AC. Tylko, jeżeli maseczka posiada odpowiedni certyfikat, będzie stanowiła barierę dla ustrojowych płynów, które mogą się przenosić z osób chorych na zdrowe. Maseczki chirurgiczne stanowią barierę dla różnych drobnoustrojów, których średnica wynosić może do 1 mikrometra. Są zatem przepuszczalne dla wirusów, których wielkość określa się w nanometrach.

Maseczki chirurgiczne, są bardzo komfortowe i chronią przed rozpylaniem wirusów w aerozolu powstałym podczas kaszlu czy też kichania. Na stronie wewnętrznej maseczki z certyfikatem i filtrem, zatrzymana zostaje wydzielina, w której mogą znajdować się potencjalne wirusy.

Maseczki chirurgiczne posiadające certyfikat z urzędu rejestracji produktów leczniczych, mogą posiadać dwa rodzaje wiązań:

 • na gumki – wygodne gumeczki, które zaciąga się za uszy,
 • na troczki – użytkownicy mogą dopasować maseczki do twarzy i zawiązać troczki z tyłu głowy.

Każda maseczka z zastosowaniem chirurgicznym,posiada na górze zaszyty drucik, który pozwala na dopasowanie maseczki do nosa.

Oferta masek chirurgicznych, to tak naprawdę oferta maseczek jednorazowych. Każdy polski producent i nie tylko, zaleca, aby zdejmować je po jednokrotnym zastosowaniu albo po skontaktowaniu się z osobą zarażoną.

Maseczki chirurgiczne zapewniają krótkotrwałą ochronę – od kilkudziesięciu minut, zależnie od nasiąkania parą wodną i wydzielinami.

Drugi z typów ochronnych maseczek, to tak zwane półmaski. Wykonuje się je z 4 albo 5 warstw sztucznego polipropylenu. Odznaczają się większą sztywnością, aniżeli chirurgiczne maseczki, poza tym profilowane są do nosa. Potrafią zatrzymywać areozole i pyły. Półmaski, można podzielić na trzy różne klasy w zakresie filtracji:

 • maseczki FFP3 – potrafią zatrzymać do 100 procent cząsteczek mających średnicę mniejszą, aniżeli 0,5 mikrometra,
 • maseczki FFP2 – potrafią zatrzymywać do 95 procent cząsteczek mających średnicę mniejszą, aniżeli 0,5 mikrometra,
 • maseczki FFP1 – mogą zatrzymywać ok. 80 procent cząsteczek mających średnicę mniejszą, aniżeli dwa mikrometry.

Europejska norma dla półmasek, posiada oznaczenie 149:2010+A1:2019. Półmaski, mogą bardzo dobrze przylegać do naszej twarzy. Zawiązuje się je na tyle głowy albo mają one gumkę. Maski produkowane w klasie FFP3 oraz FFP2, zaleca się celem ochrony przed różnymi wirusami, które unosić się mogą w powietrzu albo w aerozolu, który wydostaje się w czasie kichania albo kaszlu.

Półmaski w wersji jednorazowej, stosować można maksymalnie 8 godzin albo do chwili skontaktowania się z zarażonym pacjentem. Na rynku, sprzedawane są również maseczki z możliwością wielokrotnego ich użytkowania, bowiem posiadają wymienne filtry. Tego typu filtr, trzeba wymieniać zgodnie z tym, co zaleci producent, żeby maseczka mogła zachowywać ochronne właściwości.

Półmaski, wyposażone są na ogół w zawory, które ułatwiają użytkownikom oddychanie. Odprowadzanie powietrza, które wydychane jest do środka maseczki, zapobiega bezpośrednio nagromadzeniu się wilgoci. Zawory te działają wyłącznie w jedną stronę – nie możliwe jest przedostawanie się powietrza do środka tego typu maseczki poprzez zawór.

Jak długo można nosić jedną maseczkę?

Czas użytkowania, zależny będzie od rodzaju maseczki, właściwego jej użytkowania oraz zachowania wszelkich zasad w zakresie higieny osobistej. Maseczki jednorazowe, możemy wykorzystywać wyłącznie jednokrotnie. Po użyciu, trzeba je właściwie zdejmować i wyrzucać do pojemnika na mieszane odpady, wcześniej zawijając w torebkę foliową – ma to chronić przed kontaktem z tego typu maseczką osoby, które pracują przy sortowaniu odpadów.

Kiedy maseczka przeciwpyłowa, zostanie zabrudzona przez płyny ustrojowe, ulegnie zamoczeniu czy też nie będzie już możliwości jej prawidłowego dopasowania albo jeśli oddychanie przez nią jest utrudnione, trzeba ją koniecznie wyrzucić.

Obecnie, nie ma jeszcze potwierdzonych badań na domowe sterylizowanie maseczek, czyli podgrzewanie ich w piekarniku, prasowanie, dezynfekcja alkoholem, octem czy też pranie w wyższych temperaturach (według niezależnych badań, wirus zostaje najprawdopodobniej po prostu uśpiony, jeśli będzie znajdował się przez min. kwadrans w temperaturze większej, aniżeli 56 stopni Celsjusza).

Wirusa można unieszkodliwić za pomocą wody z mydłem albo roztworu alkoholu, niemniej jednak wymienione substancje, mogą mieć negatywny wpływ na skuteczność działania zawilgoconej maseczki. Dlatego też, lepiej jest nie ryzykować i zastosować się do wskazań firmy produkującej maseczki.

Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby maseczka nas odpowiednio chroniła, poza spełnianiem właściwych norm?

Należy pamiętać o paru kwestiach:

 • po pierwsze – trzeba dokładnie wymyć dłonie przed nałożeniem maseczki,
 • po drugie – odnaleźć górną część maseczki – w wypadku maseczek medycznych, zwykle na górze znajduje się twardy, elastyczny element w połowie krawędzi,
 • po trzecie – zawiązać sznurki w taki sposób, aby maseczka odpowiednio przylegała do naszej twarzy – jeżeli mamy zarost, najlepszym wyjściem, będzie jego zgolenie, tak ażeby maseczka zapewniała szczelność,
 • po czwarte – należy rozłożyć dolną część maseczki, pamiętając znowu o jej przyleganiu i zawiązaniu dolnych sznureczków.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *